Rekreační areál Panstvíčko

Architektura

di5 / M. Votřel, T. Lohniský, P. Lošták / 2011

Kategorie

Občanské stavby

Lokalita

Orlík

Investor

AW Orlík s.r.o

Ocenění

2. cena v soutěži ČKA

Architektonická studie

Motto: V působivé přírodní scenérii vytvořit místo k rekreaci, kde si i mezi domy bude člověk připadat jako v krásné krajině – nikoli jako v satelitu na předměstí.

Jako hlavní benefit lokality přirozeně vnímáme blízkou vodní plochu. Díky jedinečné možnosti plavby ve skluzu bude klientela areálu pravděpodobně z velké části tvořena lidmi se zájmem o vodní sporty, zejména pak o lodě. V návrhu jednotlivých objektů proto pracujeme s nautickými prvky a tvary, zejména s tématem mola – terasy, a u něj kotvících plavidel – domů. Na jednotlivé pozemky klademe podélné dřevěné objekty, evokující přístavní mola, a integrující v sobě funkce hlavního obytného prostoru rekreačních objektů, kryté i nekryté terasy a krytého parkovacího stání. U těchto mol pak jako pomyslné jachty kotví objekty obsahující klidové části domů.
Soustředění hlavních i doplňkových funkcí do objektu mola poskytuje i menším pozemkům prostornou zahradu – vlastní kousek přírody nezatížený dalšími funkcemi. Klidová část domu je záměrně navržena jako velmi kompaktní, celistvě a uzavřeně působící hmota, poskytující vysokou míru soukromí. Podélná orientace objektů souhlasně s vrstevnicemi umožňuje i ve svažitém terénu bezproblémovou komunikaci mezi objektem, terasami a zahradou, bez nutnosti překonávat výraznější terénní rozdíly.

Adaptace budovy Bolzanova Areál Nemocnice Třebotov
single-projekt.php