rodinný dům v Loděnici C:\fakepath\IMG_1361.jpgrodinný dům v Loděnici 967.jpgrodinný dům v Loděnici 969.jpgrodinný dům v Loděnici 968.jpgrodinný dům v Loděnici 970.jpgrodinný dům v Loděnici 971.jpgrodinný dům v Loděnici C:\fakepath\IMG_1372.jpgrodinný dům v Loděnici 973.jpgrodinný dům v Loděnici 974.jpgrodinný dům v Loděnici 975.jpgrodinný dům v Loděnici 976.jpgrodinný dům v Loděnici 977.jpgrodinný dům v Loděnici C:\fakepath\IMG_1387.jpgrodinný dům v Loděnici 979.jpgrodinný dům v Loděnici 980.jpgrodinný dům v Loděnici 981.jpgrodinný dům v Loděnici 982.jpgrodinný dům v Loděnici 983.jpgrodinný dům v Loděnici 984.jpg

rodinný dům v Loděnici

návrh: di5 / Aga Szóstko-Budzińska / 2009
projekt: di5 / Aga Szóstko-Budzińska, Lucie Lehečková / 2010
realizace: 2011
investor: soukromá osoba
náklady: neuvedeny


Dům je situován k jižní části svažitého pozemku podélnou osou kolmo k ulici, což umožňuje maximální využití zahrady. Hmota domu je členitá, vytváří 2 podélné části spojené proskleným krčkem. Mezi nimi vzniká soukromý prostor s vazbou na jižní a severní zahradu. Pobytová terasa s bazénem na sever od domu volně navazuje na svažitou nezastavovanou část pozemku - okrasnou a užitkovou zahradu. V této časti je ve svahu zapuštěna drobná stavba skladu zahradního nábytku.

Jedná se o jednopodlažní, víceúrovňový nepodsklepený objekt podélného tvaru. Nosné stěny jsou zděné se zateplením. Ve východní části domu se nachází vstupní prostor, technická místnost (prádelna), dětské pokoje, ložnice, pracovna a sociální zázemí. Tyto místnosti jsou orientované k východu s jeho dalekým výhledem. Druhá (západní) část domu obsahuje otevřený prostor s kuchyní a obývacím pokojem propojené s jídelnou v proskleném krčku. Tato část využívá výhledu na jih přes ulici a na sever k zahradě. Výstupy s domu na terasy jsou orientované do intimního prostoru mezi hmotami.

Střecha objektu je lomená, navržená se střídavým spádem 35° a 7°. Nosnou konstrukci tvoří dřevěné krokve. Střešní krytinu v místech se spádem 35° tvoří plech v kombinaci se solárními panely a střešními hliníkovými okny, která přivádějí do obytných místností jižní slunce, v částech se spádem 7° - extenzivní zelená střecha s malou vrstvou pěstebního substrátu vhodným pro pěstování pouze extenzivní zeleně.